TULAREMİ

Tularemi, birçok kemirici hayvanlarda endemik olarak bulunan Francisella (Pasteurella) tularensis ile meydana gelir. Bu organizmalar kene ve pireler ile nakledilir. Pişirme işlemi sonucu bu bakteriler ekseriya tahrip olur.

Hastadan ekseriya bir avcılık hikayesi, vahşi hayvanlarla yakın ilişki veya ellerde minör bir yaralanma hikayesi alınır. Kuluçka devri 3 ile 30 gün arasında değişir ve asemptomatik infeksiyonlar yaygındır.

En sık görülen ülseroglandüler tipte ani bir başlangıç ile birlikte ateş, titreme, başağrısı, kas ağrıları ve bazen de deliryum görülür. Bakterinin girdiği yerde yüzeyel bir ülser gelişir. Bazen de primer lezyon aşikar olarak görülemez. Bakterinin giriş bölgesinin drene olduğu lenf bezleri büyür ve hafifçe hassas hale geçer. Bu gibi vakalarda, başlangıç ülserinin iyileşmesi ve lenf bezlerinin süpüre olması nedenleri ile cerrahi konsültasyon istenir. Primer lezyon ve adenopatinin belirgin olmadığı vakaları cerrahlar nadiren görürler.

Tanı, primer lezyon veya süpüre lenf bezinden yapılan yayma ve kültür ile konur. Kan kültürleri pozitif olabilir.

Tedavinin esası tek, tek veya kombinasyon halinde streptomisin, tetrasiklin kullanmaktır. Fakat süpüre olmuş lenf bezlerine insizyon ve drenaj bazende eksizyon uygulamak gerekebilir. İnsizyon ve drenaj yeri karakteristik olarak geç iyileşir. Erken tedavi ile sonuçlar iyididir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ