Tüpte beslemenin yapılışı

Uzun süreli besleme için en iyi tüp 8 F veya daha küçük çaplı tüplerdir. Ticari olarak birkaç adet, silastik, ucu ağır, jejunal besleme için hazırlanmış kolayca jejununa yerleştirilen tüpler yapılmıştır. Nasogastrik tüple beslemeye başlanmadan önce radyolojik olarak tüpün yeri görülmelidir.

Besin verilmeye başlandığı zaman ilk gün her iki saatte bir gıdanın mideyi terkettiği gözlenmelidir. Klinikte daima paralitik ileus gibi durum olursa mide dilatasyonu olabileceği yönünde dikkatli olunmalıdır. Bu tip hastalarda gastrik retansiyon sık görülür ve aspirasyon öldürücü komplikasyondur.

Bolus tarzında infuzyon devamlı infuzyondan daha az tercih edilir. Aralıklı olarak 200-300 mi verilmesi gastrostomi ile besleme için yeterlidir, fakat hastaların çoğu aralıklı beslenmeye devamlı ve sabit bir hızla yapılanı tercih ve daha iyi tolere eder (IVAC pompası ile).

Tüple besleme formülleri hastalann metabolik ihtiyacı olan serbest suyu karşılamadığından, hipernatremi ve hiperosmolar komayı önlemek için ilave olarak su verilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ