ULTRASOUND

Ekokardiografi kalp hastalığının noninvazif değerlendirilmesinde majör bir rol almıştır. B Mode (yansıyan ultra dalgaların benzer şekilde yeniden yapımını aksettirir) ve gerçek zamanlı ultrasonografi (hareketi gösterebilecek şekilde yansıyan ultra dalgaların süratle benzer şekilde yeniden yapımı) obstetrik pratikteki majör aksettiren teknik olmuştur. Prenatal tanıdaki dramatik gelişmeler bu teknolojiyle başarılmıştır. B mode gray skala ultrasonografi (gray skole televizyon göstermesini ve görüntülerin yeniden yapımı kullanır, amplitüd farklarını geniş şekilde gösterir ve daha iyi açıklama temin eder) ve gerçek zamanlı ultrasonografi ile beraber genel cerrahi pratikteki önemli abdominal durumların tanısında kullanılır. İğne biyopsilerine yol gösterici ve kontrol edici kullanılma dışındaki noninvazif bir tekniktir.

Ultrasonografi tanısal enerji hududunda iyonize radyasyon kullanmaz, bilinen biyolojik yan etkileri yoktur ve genetik hasara neden olmaz. Ultrasonografi transvers, longitudinal ve koronal planlarda benzer görünüm verme avantajına sahiptir.

Ses dalgaları akustik direnç değişikliklerini yansıtırlar ve bu nedenle görüntüler fonksiyonla etkilenmezler ve kontrast için çevreleyici intrabdominal yağa ihtiyaç göstermezler. Böylece, fonksiyon görmeyen böbrekler ve safra keseleri fonksiyon gören organlarla aynı doğrulukta gözlenebilirler. Kaşektik kişilerde, ultrasonografi, BT veya Manyetik Rezonans Görüntüleme’den daha iyi sonuçlar gösteri verir. Şişman kişilerde, yüksek sıklıktaki ses dalgalarının kısıtlı penetrasyonu çalışmayı zorlaştırır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ