VENA KAVA SÜPERİOR SENDROMU Klinik Bulgular

Yüz, kollar ve omuzlarda şişlik ve deride mavi mor renk görülür. Baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, kusma, görme bozukluğu, uyuklama; stupor ve konvulsiyon gibi merkezi sinir sistemi semptomları olur. Vokal kordlardaki ve trakeadaki ödeme bağlı olarak öksürük, boğuk ses ve solunum sıkıntısı meydana gelir. Düz yatıldığında veya eğilindiğinde semptomlar şiddetlenir. Uzun süren vakalarda, özefagus varisleri gelişerek, GİS kanamasına sebep olabilir. Boyun ve üst extremite venleri gözle görülecek kadar dolgunlaşır.

Uzun süren vakalarda göğüs ön duvarı ve karında venöz kollateraller görülür. Fibröz mediastinitte semptomlar sabah erken saatlerde eller ve yüzde ödem şeklinde şiddetli başlayabilir. Nadiren obstruksiyonun seviyesi vena cava superiordan yukarıdadır. Sadece innominate ven tıkanmışsa semptom ve bulgular tek tarafta lokalize olabilir. Bu durumda semptomlar hafiftir, çünkü boyundaki komminikan venler genellikle etkilenen tarafı basınç altından kurtarırlar.Teşhis, üst extremitedeki venöz basınç ölçülerek teyid edilir.

Semptomların şiddetli olduğu hastalarda 350 mm’su veya daha yüksek basınç vardır. Tıkanıklığın yeri ve yayılması en iyi venografi ile gösterilir. Malign vena cava superior obstruksiyonu olan hastalara venoğrafi yapıldığında, %35’inde innominate venler veya axiller venleri tutan tromboz, %15’inde tromboz olmaksızın vena cavanın tam tıkanıklığı ve %50’sinde kısmi vena cava superior tıkanıklığı görülür. Eğer azigos veninin açık olup almadığında şüpheye düşersek interosseöz azigografi faydalı olur. Röntgende sağ üst akciğer lobunda lezyon veya sağ paratrakeal bölgede kitle görebiliriz. Aort anevrizmasını ekarte etmek için aortoğrafi nadiren gerekir. Bu gibi lezyonlarda konrastlı CT kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır. Ayırıcı teşhiste, anjionörotik ödem, konjestif kalp yetmezliği ve konstrüktif perikardit düşünülmelidir. Tek taraflı vakalarda, axiller venin effor konstrüktif trombozu ve innominate arterin uzaması ve eğrilmesi sonucu innominate ven tıkanıklığı düşünülmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ