VENA KAVA SÜPERİOR SENDROMU

Vena kava süperior obstruksiyonu özellik gösteren bir klinik sendrom oluşturur. % 80-90 vakadan malign tümörler sorumludur. Bu vakaların da yaklaşık %90’ından akciğer kanserleri sorumludur ve bunlarda çoğunlukla sağ üst lobdan kaynaklanırlar. Akciğer kanserli hastaların 3-5’inde süperior sendromu oluşur. Erkek kadın oranı 5:l’dir. Timoma, Hodgkin hastalığı ve lenfosarkom gibi diğer primer mediasten tümörleri de vena kava süperior sendromuna sebep olabilirler. Nadiren meme ve tiroid metastazları veya melanoma da vena kava süperior sendromu oluşturabilir.

Benign tümörler sık rastlanan sebeplerden değildirler. Fakat substernal guatr ve atrial miksoma sorumlu olabilir. Trombotik durumlar (İdiopatik veya polistemi, mediasten enfeksiyonu veya kataterlere bağlı olabilir) nadir sebeplerdendir. Travma akut venöz tıkanıklığa sebep olabilir (Ör: Travmatik asfiksi, mediastinal hematoma).

Klinik tablo başlangıcın hızına, obstrüksiyonun yerine, tıkanıklığın derecesine ve kollateral dolaşımın olup olmamasına bağlıdır. Kollarda ve başta ölçülen venöz basınç 200-500 mm su kadar değişiklik gösterir. Semptomların şiddeti basınçla ilişkilidir. Akut tam tıkanıklıkta dakikalar içinde öldürücü beyin ödemi oluşur. Halbuki yavaş tıkanmalarda kollateraller gelişir. Ve semptomlar orta derecededir, azigos veni açık olduğunda semptomlar daha hafiftir. Azigos veninde kan akımı (normalde toplam venöz dönüşün %11’ini sağlar) baş, boyun ve üst exremitelerin venöz dönüşünün %35’ini karşılayacak kadar artabilir. Tıkanıklığın tam olduğu ve azigos veninin de tutulduğu hastalarda semptomlar daha şiddetli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ