Venöz Kan Akımı

Hem portal hem de hepatik venöz sistemlerde ven kapakçıktan yoktur. Portal ven sağ ve sol lobar dallara aynlarak porta hepatiste sonlanır. Sağ lobar dal segmenter safra kanalları ve arterleri izler. Sol lobar dalın 2 dalı vardır: Transverse dal ve umbilikal dal.

Birincisi porta hepatis içine ilerleyen kısa bir daldır, ikincisi ise umblikal fossaya iner ve sol lobun medial ve lateral segmentlerine ayrılır. Karaciğer lobüllerindeki santral yenlerin son ortak yolları hepatik venlerdir. Sol, sağ ve orta olmak üzere üç ana hepatik ven vardır.

Orta hepatik ven ana lobar fissür üzerindedir ve sol lobun medial segmentini ve sağ lobun anterior segmentinin alt kısımlannı drene eder.

Sol hepatik ven sol lobun lateral segmentini, sağ hepatik ven de sağ lobun posterior segmentini ve anterior segmentin de büyük bir kısmını drene eder.

Sağ lobun posterior segmentinden direkt olarak vena cava’ya dökülen birkaç küçük aksesuar ven vardır ve sağ hemihepatektomi sırasında bunlar dikkatli olarak bağlanmalıdır. Orta hepatik ven inferior vena cava’ya dökülmeden önce sol hepatik venle birleşir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ