VENTRİKÜLER SEPTAL RÜPTÜR

Akut myokart infarktüsünü takibeden hafta içinde pansistolik bir üfürüm ile karakterize olan ventriküler septal rüptürün sıklığı %1 civanndadır. Perforasyon septumun musküler kısmında görülür ve vakaların üçte ikisinde anterior septumda lokalize olur. Sonuç olarak gelişen Sol-sağ şant çoğunlukla 2:1 flow oranını aşar. Klinik olarak ani başlayan kardiyojenik şok ve ölüm olabilir. Tedrici stabilizasyon ve kronik konjestif kalp yetmezliğine rastlanabilir. Ameliyat edilmeyen hastalarda prognoz kötüdür. Birinci haftada %50 ve iki ayda %80 lik bir ölüm oranı saptanır.

Ventriküler septal rüptür ile mitral yetmezliği arasındaki farkı saptamak önemlidir. Sol-sağ şantın belirlenmesi hasta yatağında swan-ganz kateteri kullanarak yapılabilir. Sol ventrikül fonksiyonun tayini için sol ventrikülografi ve selektif koroner anjio yapılmalıdır.

Şok ve konjestif kalp yetmezliğini tedavi etmek için yapılan tıbbi girişimler başlangıç tedavisini teşkil eder. İntra aortik balon yardımı ile dolaşımın desteklenmesi hastanın durumunu stabilize edebilir, myokard iskemisini azaltabilir ve teşhis çalışmalarının riskini düşürebilir. Cerrahi fibröz iyileşmenin sağlandığı 3-6 hafta için ertelenebildiğinde, operatif risk büyük oranda azalır. Bununla birlikte kolaylıkla stabilize edilemeyen hastalar, medikal tedavinin yüksek bir ölüm oranı ile birlikte olmasından dolayı, acilen operatif tedaviye alınmalıdır. Cerrahi tedavi defektin kapatılması, eğer varsa ventrikül anevrizmasının rezeksiyonu ve uygunsa koroner bypasstan ibarettir. Ameliyat edilen hastalarda 1 yıl yaşama infarktüsün 6 haftası içinde %35-50 civarında iken 6 hafta sonra %10 civarındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ