Vivo Sayım Yöntemleri

Tiroidin radyoiyod tutulmasında olduğu gibi invivo sayım testleriyle alandaki izotop miktarı sayılır. Genellikle bu testler görüntü veren testlerden daha az radyoizotop gerektirir.

Tiroid uptake testiyle boyunda tutulan radyoaktif madde hesaplanır. Boyunda sayılan radyoaktif maddeden, aynı anda uyluktan sayılan radyoaktif tutulma çıkartılır, aradaki fark tiroiddeki radyoaktif madde tutulmasını gösterir. Ekzojen iyota maruz kalınması radyoaktif iyotun daha az miktarda gösterilmesine ve tiroidde tutulan yüzdesinin azalmasına neden olur. Buna karşılık azalmış iyot, tiroidde tutulacak miktarın artmasına yol açar. Bereket versin ki nüfusun büyük bir kısmında birikmiş olan iyot miktarı sabittir. Plazma inorganik iyot miktarını artıran başlıca kaynaklar ise radyografik boyalar, deniz gıdaları ve çeşitli ilaçlardır. Genellikle yapılan diüretik tedaviside plazma inorganik iyot düzeyini düşürür.

Eğer tiroid up-take normalin üst sınırındaysa, euthyroid hastalar triiyodotronin ile yapılacak supresyon tedavisine cevap verecek ve boyun up-take’i azalacaktır (supresyon etsti). Aynı şekilde radyoaktif iyot tutulması düşük olan hastalarda TSH verilmesiyle bu durum düzeltilebilir. TSH’ya karşı düşük up-take cevabı hipofizden ileri gelen sekonder hipotiroidizmi düşündürür. Tiroid, primer hipotiroidizmde ekzojen TSH stimülasyonuna cavap vermez.

Keza tiroid karsinomunun fonkisyon gösteren metastazları radyoaktif iyotun tutulmasının invivo sayımı ile de ölçülebilir.

Hemolitik anemi veya trombositopeninin splenektomiyle tedavi edilip edilemeyeceğine karar vermek içinde rejiyonel sayım yapılabilir. Cr5 1 ile işaretlenmiş eritrositler ve trombositler kullanılarak kan elemanların yaşama süreleri ve dalak tarafından yıkımları araştırılabilir. Dalak/karaciğer sayım oranı 3/1’den büyük olduğu zaman splenektomi ile hemoliz azalır. Dalaktaki yıkımın yanısıra dalak ve karaciğerin büyüklüğüne göre de radyoizotop sayımı değişir. Bu testin hemotolojik deneyimi fazla olan laboratuvarlarda yapılması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ