Yanıkta İmmünolojik Faaktörler

Yanıklı hastalarda pekçok immünolojik bozukluklar enfeksiyonlara eğilim yaratır. Sıklıkla IgA, IgM ve IgG nin serum seviyelerindeki azalma B hücre fonkisyonlarının baskılandığını gösterir. Homograft ve xenograft sürvivinde uzama ile gösterilen, hücresel immünite veya T hücre fonksiyonlarında bozulma söz konusudur. Ciddi yanıklarda supresör T hücre aktivitesi artışı görülür ve aktivitenin derecesi sepsis ve sonuçta ölüm oranı için iyi bir göstergedir. Özellikle plazminojen aktivatör yapımına oranla monositlerdeki doku prokoagulan faktörlerinde artma olmak üzere monosit bozukluklarda ortaya çıkar. Bu dengesizlik intravasküler koagülasyonda artışa yol açar.

PMN hemotaktik aktivite baskılanmıştır. Bu durum, yanık yarasından serbestleşen dolaşımdaki bazı inhibitör faktörlere bağlanır. Oksijen tüketiminde azalma ve bakterilerin öldürülmesinde yetersizlik PMN lerde gösterilmiş durumdadır. Öldürme yeteneğindeki depresyon herhalde hidrojen peroksid ve süperoksid yapımındaki azalma ile ilgilidir.

Canlandırmanın erken safhasında plazma opsonin fibronektin seviyesinde bir azalma görülür fakat yaralanmadan sonra bir kaç günde başlayarak normal değerlere döner veya bunu aşar; seviyeler ağır sepsis durumlarında yeniden düşer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ