Yanıkta Metabolik Cevap ve Metabolik Destek

Herhangi majör yaralanmada olduğu gibi,vücut katekolamin, kortizol renin anjiotensin,antidiüretik hormon ve aldosteron sekresyonunu artırır. Sonuçta böbrekler tarafından sodyum ve suyun retansiyonuna potasyumun ekskresyonuna doğru bir eğilim doğar. Erken devrede, cevap olarak, enerji depo glikojeninin yıkılmasıyla sağlanır. Yanıklı hastalarda akut stres cevabı yeterli canlandırma ile durmaz, fakat yara kapanıncaya kadar günler ve hatta aylarca devam edebilir.

Ciddi yanıklarda, yanık sonrası dönemde,bazal hızın iki katına ulaşacak kadar, metabolik hızda artış ile karakterli belirgin hipermetaj bolizma olur. Yanık total vücut yüzeyinin yaklaşık %70’ini tuttuğu zaman, bir plato yapmak üzere cevabın derecesi yanık derecesiyle orantılıdır. Ağrı,soğuk ve sepsis gibi eklenen çevresel stresler zorunlu olarak hipermetabolizmayı artırır.

Yanık sonrası ilk haftada, metabolik hız (veya ısı oluşumu) ve oksijen tüketimi canlandırma sırasındaki normal seviyenin gittikçe üzerine çıkar ve kapanıncaya kadar yüksek kalır. Spesifik fizyopatolojik mekanizma tanımlanmamıştır, fakat ısrar eden yüksek katekolamin sekresyonu ve yara yüzeyinden buharlaşma ile ısı kaybı majör faktörlerdir.

Yaradan, buharlaşmayla su kaybı 300 mi/ m2/saat’e (normali yaklaşık 15 ml/m2 /saattir) ulaşır. Buda yaklaşık 580 kcal/L lık ısı kaybına neden olur. Deneysel olarak, buharlaşmayla kayıp impermeable bir membranla yanığın kaplanmasıyla önlenebilir, biraz düşük oranlarda olmak üzere hipermetabolizma sürer. Benzer şekilde, yanan hastayı, konveksion ve radyan tarzda ısı kaybının minimale indirildiği serin bir yere koymak metabolik hızı orta dereceli bir seviyede azaltır. Israrlı bir şekilde süren yüksek katekolamin seviyesi glukoneogenezi aşırı bir şekilde stimule eder. Primer olarak, kas metabolizmasını etkileyen rölatif insülin rezistansı ortaya çıkar. Buda glukagon insülin oranındaki artışla dahada ileriye götürülür. Artan prostaglandin yapımıda katkıda bulunabilir. Protein katabolizması, glukoz intoleransı ve ileri derecede kilo kaybı ile neticelenir.

Hızlı yara kapanmasına neden olan yoğun nutrisyonel destek, ağrı, stres ve sepsis kontrolleri hipermetabolik durumu azaltmak için elde bulunan yöntemlerdir. Gelecekte selektif betablokerlerin kullanımı söz konusu olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ