Yaşlı Yetişkinlerin Barınma Seçenekleri

İşe öncelikle, sevdiğiniz insanın sağlık durumunu düşünmekle başlayın. Eğer durumunun kötüleş­mesi bekleniyorsa, bu durumda şu anda ihtiyaç duyulandan daha fazla bakım olanağı sunan alter­natifleri araştırmak akıllıca bir iş olacaktır. Bazı tesisler, aynı çatı altında, bağımsız yaşamaktan tam zamanlı hemşire bakımına kadar, iki veya üç kademeli bakım olanakları sunmaktadır.

Huzurevi-KCK

Mümkünse, yaşam düzenle­melerini ihtiyaç doğmadan önce iyice düşünün. Böylece taşınacak olan kişi de karar verme sürecine katılabilir. Yaşlılar için barınma seçeneklerinin yelpazesi artmak­tadır. Sevdiğiniz insan çok hasta olmadığı ya da tam zamanlı bir hemşireye ihtiyaç duyma­dığı sürece, muhtemelen onu bir bakımevine ya da huzur evine yerleştirme ihtimaliyle karşı karşıya kalmak zorunda olmaz­sınız. Kişinin acil durumlarda yardımsız ya da yanız bırakılma­yacağının güvencesini veren diğer barınma seçenekleri vardır. Yerel yaşlı eviniz ya da yaşlanma temsilciliğinizde yerel yaşam düzenlemelerinin bir listesi vardır.
Pek çok tesis lisanslı değildir. İlgilendiğiniz tesise ruhsat verip vermeyeceğini saptamak için sağlık bakanlığını arayın.

Ayrıca, personel üyelerinin kendilerini nasıl takdim ettiklerini görmek ve bakım ortamı hakkında bir fikir sahibi olmak için, tesise habersiz bir ziyarette bulunmak da yararlı olabilir. Yöneticiden, aile fertleri tesiste yaşamakta olan birkaç kişinin isimlerini alabilir ve böylece o kişilere de tesiste verilen bakım hakkındaki fikirle­rini sorabilirsiniz.

Son olarak, ilaçların verilip verilmediğini sorun. Toplu barınma ve yardımlı yaşam konutlarındaki personel, ilaç dağıtımla­rını denetleyebilir ama tesisin ilaç verme ruhsatı olmayabilir.

Ortaklaşa Barınma Ortaklaşa barınma iki veya daha fazla insanın bir ev veya apartman dairesinde birlikte yaşamaları durumudur. Masraflar birlikte karşılanır. Bu tip barınma seçeneği yalnız olmak istemeyen, yanına refakat (öğünleri ev işlerini paylaşacak ve sohbet edecek birini) isteyen sağlıklı yaşlı yetişkinler için uygundur.
Ortaklaşa barınma, bağımsız yaşamaya kıyasla daha az mahre­miyet getirir ama sosyal ve genel sağlık durumu iyi olan biri için iyi bir düzenleme olabilir.

Toplu barınma Toplu barınma, ortaklaşa barınmaya benzerdir ama genellikle iki veya üç kişiden daha fazla insanın bir arada yaşama­sını ifade eder. Büyük bir ev içeri­sinde yaşayan herkesin kendi yatak odası vardır ya da tek bir bina içinde aynı daireler şeklinde olabilir. Öğünler merkezi bir yemek salonunda servis edilir ve burada yaşayanlar sosyal etkin­likler için bir salonu paylaşırlar.

Yaşlı Lojmanları Yaşlı lojmanları, özel, lojman içi grup yemekleri, oda hizmeti ve ulaşım hizmeti gibi seçenekli destek hizmetleri olan, tam donanımlı apartman dairele­rine meraklı sağlıklı yaşlılar için bir başka seçenektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ