YILAN ZEHİRLENMELERİ Tedavisi

A.llk yardım önlemleri: Sokma yeri üzerine geniş, sıkıca bağlanmış bir bandaj yapılır. Ekstremite atele alınarak en yakın tıbbi merkeze yollanır. Bazı otörler zehirin absorbsiyonunu geciktirmek için yara üzerine buz tatbikini önerirlerse de, diğer bazı otörler bu yöntemi faydalı bulmazlar. Ağız veya mekanik bir cihazla yaranın emilmesi muhtemelen pek yarar sağlamaz.

B.Etkin tedavi: Tedavinin temeli antivenin kullanılmasıdır. Ne kadar erken kullanılırsa o kadar etkin olur. Fakat yan etkileri nedeni ile sadece ciddi vakalarda veya zehirlenme belirtileri ortaya çıktıktan sonra kullanılmalıdır. ABD de biri kuzey Amerika engerek yılanlarına diğeri doğu yörelerinin yılanlarına karşı hazırlanmış iki tip antivenin vardır. ABD dışındaki zehirli yılanlar için antivenin herhangi bir büyük hayvanat bahçesinden elde edilebilir.

Bütün antiveninler at serumundan elde edilmiştir ve bu yüzden erken devrede anafilaksi, geç devrede serum hastalığı gibi allerjik reaksiyonların görülmesi nadir değildir. Adrenalin ve antihistaminikler elde hazır bulundurulmalıdır. Antjveninin dozu yılanın tipi ve zehirlenmenin derecesine göre ayarlanır. 5 vial olan doz, şiddetli engerek yılanı zehirlenmelerinde İ.V olarak 40-50 vial e kadar çıkabilir. Sokma yerinin cerrahi olarak debride edilmesi artık tavsiye edilmemektedir. Fasya kompartmanları içindeki basınç ölçülmeli ve bu basınç 30-40 mm Hg nın üzerine çıkarsa fasyatomi yapmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ