YUMUŞAK DAMAK VE PLİCA TONSİLLARİS ANTERİOR KANSERLERİ

Bu yapılarda görülen malignitelerin çoğu yassı hücreli karsinomalardır. Bunların da çoğu altındaki kasları değişik derecede tutmuş olan iyi diferansiye tümörleridir. Geri kalan kısmı ise uzun süre lokalize kalırlar ve lenf nodülü metastazı geç yaparlar. Çok sayıda lenf nodul metastazı prognozu kötüleştirir.

Bu tümörlerin uzun süre lokalize kalmaları lokal eksizyonla tedavilerini kolaylaştırır. Bunlarda radyoterapi ya süperfısiyel lezyonlarda kesin tedavi için ya da cerrahiyle tedaviden önce hazırlamak amacıyla yapılır. Büyük tümörlerde preoperatif radyasyon tümör kitlesini önemli ölçüde küçültür ve sterilize edilmiş sınırdan rezeksiyon yapmaya yardımcı olur. Yumuşak damak tümörlerinde kitlenin büyüklüğü en önemli prognostik faktördür. Üç santimetre çapına kadar tümörlerde beş yıllık yaşama %55, daha büyük olanlarda ise %15 dir. Primer odak kontrol altına alınmış olsa bile boyun lenf nodülü metastazları beş yıllık yaşamayı %15 e düşürür.

Bazen yumuşak damakta tükrük bezi kaynaklı adenokarsinomalar da görülür. Bunlar lokal invazivdirler ve en iyi lokal eksizyon postoperatif radyoterapiyle tedavi edilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ