Yumuşak Doku Tümörleri

1.Lipomlar: Lipomlar, göğüs duvarının en sık rastlanan tümörleridir. Bazen çok büyük, lobüllü ve halter şeklinde olabilir. Bazen ileri derecede büyüyerek sternumun altından bir vertebral foramen içinden endotorasik fasiaya kadar uzanabilirler. Nadiren mediasten veya supraklavikular bir lezyon ile irtibatlı olabilirler.

2.Nörojenik tümörler: İnterkostal veya yüzeysel sinirlerden köken alabilir. En sık soliter nörofibroma, ikinci sıklıkta nörolemmomaya rastlanır.

3.Kavernöz hemanjiomlar: Göğüs duvarı hemanjiomları genellikle çocuklarda görülür ve ağrılıdır. Tümör izole olabilir veya diğer dokularla (Akciğer gibi) ilişkisi olabilir (Osler-Weber Sendromu).

4.Lenfanjiomalar: Daha çok çocuklarda görülen nadir bir lezyondur. Sınırlarını tesbit edebilmek zor olduğu için tam çıkarılabilmesi de zordur.

B.Malign Yumuşak Doku Tümörleri:

l.Fibrosarkomlar: Göğüs duvarının en sık rastlanan primer malign yumuşak doku tümörleridir. En sık genç erişkinlerde görülür.

2.Liposarkomlar: Göğüs duvarının primer kanserlerinin üçte birini oluşturur. Erkeklerde daha sık görülür.

3.Nörofibrosarkomlar: Bunlar göğüs duvarlarında, diğer vücut bölümlerinden iki misli daha fazla görülürler. Sıklıkla Reckling-hausen hastalığı ile birliktedir ve genellikle interkostal sinirlerden köken olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ