Yüzen Taneler Ve Işık Parlamaları: Dr.Bienfang’ın Tavsiyesi

Son zamanlarda, görme hattım üzerinde, birçok düzensiz hareket eden noktalar görüyorum. Bunlar nedir ?

Cevap: Noktalar, camsı yüzen tanelerdir. Yüzen taneler, gözün içini dolduran saydam tabaka içinde bulunan minik madde parçalarıdır. Çok sıklıkla, zamana bağlı olarak, jelin doğal yaşı sonucu olarak oluşurlar.

Gerçekte sizin gördüğünüz, retina üzerine toplanmış parçacıkların gölgesidir. Birkaç aydan beri bu gölgeler varsa, genllikle endişe etmek için bir sebep yoktur. Bununla beraber, saydam tabaka içindeki maddeler gölge gibi oynayabilirler. Yakın zamanda başlamış ise yüzen taneler retinadaki ufak bir çatlak ya da gözdeki küçük bir kanama yüzünden oluşmuş olabilir. Yüzen taneleriniz yakın zaman önce başlamış iseler ya da daha önce gördüklerinize göre kaydadeğer bir değişim gösteriyorlarsa, bir göz doktoru tarafından değerlendirilmelisiniz.

Zaman zaman, yıldızlara benzeyen ışık parıltıları görüyorum. Tehlikeli midirler ?

Cevap: Işık parıltıları, eksiksiz olarak görme sahasının bir noktasında yer alıyorlarsa, bir göz doktoru tarafından değerlendirilmelidirler. Retinanın içinde küçük bir deliği veya retinadaki bir kanamayı ifade ediyor olabilirler.

Eğer ışık parıltıları, görme alanınız içinde büyük bir alanı kapsıyorsa, iki olasılık vardır: (1) Migren krizi, bu esnada ışıklar parlak ve pırıltılıdır, veya (2) öne eğildiğinizde, doğrulurken yaşayabileceğinize benzer şekilde.

Bir başka ışık parlaması türü, kemer ya da yarım daire şeklinde olanıdır, tek bir gözde ve genellikle gözler hareket ederken oluşur. Genellikle, saydam tabakanın retinanın periferal kısmını çekmesi sırasında meydana gelir. Retinada bir delik ya da retinada ufak bir ayrılma gibi bir sebeple oluşabi­leceğinden, bir göz doktoru tarafından değerlendi­rilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ